Przewlekłe powikłania cukrzycy

Cukrzyca nieleczona lub nieskutecznie leczona prowadzi do rozwoju tzw. przewlekłych powikłań. Najistotniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój tych powikłań jest stale podwyższony, zbyt wysoki poziom cukru we krwi ( hiperglikemia). Wysoki cukier działa na organizm jak rdza na stal – niszczy białko, najważniejszy budulec naszego organizmu. Rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy sprzyjają podatność genetyczna, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe (nieprawidłowy cholesterol). Jednak najważniejszym czynnikiem stymulującym rozwój przewlekłych powikłań jest nieprawidłowy (za duży) poziom cukru we krwi i czas trwania choroby. Cukrzyca typu 2, często ze względu na brak objawów może trwać kilka lat a chory nie jest świadomy swojej sytuacji. Bywa tak, że zaczynamy gorzej widzieć, lub pojawia się na stopie niegojąca się rana, zwykle zgłaszamy się do okulisty lub chirurga i wtedy dowiadujemy się że chorujemy na cukrzycę. Objawy, które zgłaszamy są konsekwencją nieleczonej przez wiele lat choroby. Wtedy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie cukrzycy i równocześnie „ratować” narząd uszkodzony przez podstępną chorobę.

Drogi Pacjencie, jeżeli chorujesz na cukrzycę typu 2 i nie występują u Ciebie żadne przewlekłe powikłania, to masz ogromną szansę ustrzec się przed nimi, dbając o dobre leczenie, czyli o dobre cukry.

Jak zapobiegać przewlekłym powikłaniom?

Przede wszystkim postaraj się poprawić poziom cukru we krwi poprzez zmianę nawyków żywieniowych, stosowanie leków, aktywność ruchową i samokontrolę glikemii. Ze względu na to, że cukrzyca typu 2 ma bardzo różny przebieg i chorzy często mają inne współistniejące choroby zapytaj swojego lekarza jaki poziom cukru na czczo i po posiłkach jest dla Ciebie optymalny, abyś mógł uniknąć przewlekłych powikłań. Wskaźnikiem oceniającym dobre wyrównanie cukrzycy jest wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) postaraj się dążyć do wartości ok. 7%. Jest to parametr oznaczany w Twojej poradni diabetologicznej. Oprócz dbałości o dobre cukry, ważne jest abyś zaprzestał palenia papierosów, leczył nadciśnienie tętnicze i obniżył poziom złego cholesterolu, jeżeli te problemy Ciebie dotyczą.

Kiedy mogą pojawić się przewlekłe powikłania?

To zależy jak długo trwa cukrzyca i nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Chorzy, którzy nie przywiązują wagi do swojego leczenia już po kilku latach choroby rozwijają przewlekłe powikłania.

Czego dotycząc przewlekłe powikłania cukrzycy?

Powikłania te spowodowane są uszkodzeniem drobnych i dużych naczyń krwionośnych.

Przewlekłe powikłania dotyczące drobnych naczyń krwionośnych ( mikroangiopatia cukrzycowa) to:

- retinopatia – cukrzycowa choroba oczu spowodowana uszkodzeniem naczyń siatkówki. W sytuacji nieskutecznie leczonej cukrzycy może ostatecznie prowadzić do utraty wzroku.
- nefropatia – cukrzycowa choroba nerek. W sytuacji nieskutecznie leczonej cukrzycy może prowadzić do całkowitej niewydolności nerek.
- neuropatia – cukrzycowa choroba nerwów. W sytuacji nieskutecznie leczonej cukrzycy może dochodzić do uszkodzenia pojedynczych nerwów lub wielu nerwów. Prowadzi do zaburzeń czucia, przeczulicy, zaników mięśni, niedowładów. Jest jedną z przyczyn rozwoju zespołu stopy cukrzycowej oraz impotencji u mężczyzn.

Przewlekłe powikłania dotyczące dużych naczyń krwionośnych ( makroangiopatia cukrzycowa) to:

- choroba wieńcowa – zwiększa ryzyko zawału serca
- zespół stopy cukrzycowej – prowadzi do zaburzeń unerwienia i ukrwienia stopy, powodując powstanie owrzodzenia, rozwój martwicy i konieczność amputacji.
- choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego – powoduje uszkodzenie mózgu.

Niestety wysokie poziomy cukru nie dają dolegliwości bólowych, pacjenci często mówią że świetnie się czują mimo wyższego poziomu cukru we krwi. To niestety sprawia, że wielu diabetyków lekceważy zalecenia związane z leczeniem, lekceważy wysokie cukry, nie zmienia nawyków żywieniowych, nie podejmuje aktywności ruchowej. Wiele osób dopiero kiedy rozwinie przewlekłe powikłania chce się dobrze leczyć. Często jest już zbyt późno aby całkowicie odwrócić skutki zaniedbań terapeutycznych.

Drogi Pacjencie zespół terapeutyczny ( lekarz, pielęgniarka, dietetyk) dobiorą dobre leczenie dla Ciebie, ale jeżeli zlekceważysz te zalecenia, cukrzyca nie da o sobie zapomnieć. Dlatego sięgnij po dobry glukometr, monitoruj glikemie, wyciągaj wnioski dzięki którym zmienisz nawyki żywieniowe, obniżysz masę ciała a nagrodą będzie dobre samopoczucie i obniżenie ryzyka rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy. Powodzenia