Nie pozwól by to czego nie możesz zrobić miało wpływ na to co możesz zrobić.
John Wooden
Te słowa wybitnego amerykańskiego sportowca oraz trenera drużyny koszykówki, która osiągnęła olbrzymie sukcesy, nie znalazły się tu przypadkowo. Diabetycy, czyli ludzie chorzy na cukrzycę, niezależnie od jej typu często doświadczają różnych ograniczeń. Drogi czytelniku, jeżeli jesteś chory na cukrzycę typu 2 to prawdopodobnie masz nadwagę lub otyłość. Wśród osób, które są w podobnej sytuacji często pojawiają się także problemy sercowo – naczyniowe, podwyższony poziom cholesterolu (lipidów), być może Ciebie też to dotyczy. Taka sytuacja jest konsekwencją wieloletnich nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz zbyt małej aktywności ruchowej. Często o „problemach z cukrem” dowiadujemy się przypadkowo, przy okazji badań wykonywanych na okoliczność np. zabiegu, czy jakiejś innej sytuacji zdrowotnej. Podwyższony poziom cukru nie daje dokuczliwych dolegliwości, dlatego w chwili postawienia diagnozy: „cukrzyca”, wiele osób zaprzecza i niedowierza, że cokolwiek im dolega.
Szok związany z rozpoznaniem: „cukrzyca typu 2” potęgowany jest jeszcze bardziej, gdy w tej samej chwili słyszymy co musimy zrobić. A często należy: schudnąć kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów, czyli mniej jeść, więcej się ruszać, badać cukier, przyjmować leki których dotychczas nie stosowano, przejść na dietę pozbawioną ulubionych potraw i słodyczy. Być może właśnie Ty jesteś teraz w takiej sytuacji. Możemy sobie wyobrazić, że ilość zmian jaką powinieneś dokonać jest często przerażająca tym bardziej, że im człowiek starszy tym trudniej wdrażać radykalne zmiany w stylu życia.
Aby udało Ci się zachować zdrowie mimo cukrzycy, bardzo ważne jest Twoje zaangażowanie w leczenie. Zalecenia wydane często przez lekarza, pielęgniarkę, dietetyka dotyczą głównie sposobu odżywiania, zasad przyjmowania leków, czy badań cukru we krwi wykonywanych przy użyciu glukometru w warunkach życia codziennego. To, na ile zaangażujesz się w realizację tych zaleceń, będzie mieć decydujący wpływ na efekty terapii, a tym samym na poczucie powrotu do zdrowia. Bardzo ważna jest Twoja motywacja do działań dla własnego zdrowia, po to abyś miał wpływ na to co możesz robić, mimo pewnych ograniczeń wynikających z choroby.
Pozytywne myślenie związane z realizacją celów leczenia związane jest z postrzeganiem cukrzycy, czyli odpowiedzi przed samym sobą na pytanie Cukrzyca – co to dla mnie oznacza?
Podstawowe elementy leczenia tej choroby to:
„Kiedy i po co należy mierzyć cukier?” czyli samokontrola glikemii w warunkach życia codziennego. Z doświadczenia wiemy, że wielu chorych postrzega samokontrolę glikemii jako „dowód popełnionej zbrodni” zwłaszcza gdy poziom cukru daleki jest od zakresu docelowego. Bardzo ważne jest aby zrozumieć, iż samokontrola glikemii wykonywana we właściwy sposób odpowiednim glukometrem jest pierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji związanych z leczeniem zarówno przez lekarza jak i przez Ciebie, drogi Pacjencie. To jest jak kierunkowskaz, i aby nie zbłądzić w leczeniu zapoznaj się z informacjami „kiedy należy mierzyć cukier” zamieszczonymi w zakładce KIEDY MIERZYĆ CUKIER mając na uwadze swój sposób leczenia.
„Zasady żywienia w cukrzycy” to zasady prawidłowego żywienia zdrowego człowieka. Dla wielu pacjentów jest to doskonała konfrontacja dotychczasowego sposobu odżywiania, który najczęściej nie był właściwy, ze zdrowym żywieniem w cukrzycy. Podkreślamy, że „choć dieta pozbawiona wielu łakoci i tłuszczów wydaje się skazanym na nią osobom z cukrzycą nie do zniesienia, jest jedną z najzdrowszych! Pozwala utrzymać właściwą masę ciała i zapewnia bardzo urozmaicony jadłospis bogaty w to co najzdrowsze.” Dlatego korzystaj z dobrych zaleceń i smacznych przepisów, które pozwolą Ci zmienić nawyki żywieniowe.
Każdy diabetyk powinien być aktywny, nie wszyscy chorzy zdają sobie sprawę z tego, że regularna aktywność ruchowa jest jednym z elementów leczenia cukrzycy. Warto podkreślić że jest to najtańszy element terapii i to bez recepty, jednak wielu chorych nie chce z niego korzystać , a szkoda. Nie chodzi o wyszukane formy aktywności ruchowej, tylko o np. energiczny spacer który trwa co najmniej 30 minut i wracamy z niego lekko zmęczeni. Wprowadzenie zamian w sposobie odżywania , wdrożenie regularnej aktywności ruchowej i prawidłowo wykorzystana w leczeniu samokontrola glikemii to obszary w których każdy może istotnie wpłynąć na poprawę swojego zdrowia. Liczymy na to, że te informacje będą dla Państwa źródłem motywacji do zdrowego stylu życia w cukrzycy.