Aktywność ruchowa

,,Wszędzie, gdzie idę, to biegnę” – czyli aktywny diabetyk


Dlaczego się nie ruszamy?

Co jest przyczyną tego, że wszyscy za mało się ruszamy, że zbyt mało czasu poświęcamy na aktywność ruchową? Z pewnością przyczyn takiej sytuacji jest wiele, od obiektywnych, ściśle związanych ze zdobyczami cywilizacyjnymi, po subiektywne, związane z naszymi przyzwyczajeniami i charakterem. Najważniejsze, abyśmy nie szukali usprawiedliwień, tylko postarali się to zmienić.

Dodaj informacje o Twojej  aktywności fizycznej w aplikacji Contour®Diabetes i nadaj kontekst do wyniku pomiaru glukozy przed i po jej zakończeniu. Zobacz jak to zrobić 

Aplikacja CONTOUR® DIABETES: pozwala podejmować lepsze decyzje



Obiektywne przyczyny braku aktywności ruchowej

Zdobycze cywilizacyjne ułatwiają nam życie, ale w wielu wypadkach zastępują naszą codzienną aktywność ruchową:

• zbyt chętnie korzystamy z auta, autobusu, tramwaju,
• siedzimy wiele godzin przed telewizorem,
• zbyt dużo czasu spędzamy przy komputerach,
• sprzęty AGD pozwalają gotować „na siedząco”,
• telefony komórkowe zastępują nam potrzebę osobistych kontaktów,
• chętnie korzystamy ze schodów ruchomych,
• jeździmy windą nawet na pierwsze piętro!

Warto wiedzieć:

Zdobycze cywilizacyjne i nowinki technologiczne często przyczyniają się do ograniczenia aktywności fizycznej.

Przyczyny subiektywne

• wiele osób ma dzisiaj zbyt dużo obowiązków domowych, rodzinnych i zawodowych; czujemy się nimi tak zmęczeni, że nie myślimy o sporcie,
• brakuje nam nawyku aktywności sportowej; nie wynieśliśmy jej z domu ani ze szkoły; w naszym środowisku też jej nie ma,
• lubimy żyć wygodnie,
• jesteśmy zbyt leniwi.

Nie oszukujmy się – ruszamy się wciąż za mało, a w dodatku coraz mniej! Potrzebujemy przeciwwagi dla zdobyczy cywilizacyjnych, które czynią nasze życie wygodnym.

Co wiemy o aktywności

Aby zadać sobie pytanie, czy warto się ruszać, należy zacząć od zrozumienia potrzeby aktywności ruchowej. Czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna i potrzebna jest w naszym życiu aktywność fizyczna.

Co daje naszemu organizmowi?

• Od zarania dziejów aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. By przeżyć, nasi praprzodkowie uciekali przed drapieżnikami, a jednocześnie sami aktywnie uczestniczyli w polowaniach.
• Aktywność ruchowa wynika z wrodzonych potrzeb naszego organizmu i nabytych umiejętności. Chyba nie bez przyczyny umiemy chodzić i biegać?
• Jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.
• Poprawia stan naszego zdrowia i ogólne samopoczucie.

Warto wiedzieć:

Aktywność ruchowa wyzwala hormony szczęścia!

Podczas wysiłku w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny, które poprawiają nastrój.


Potrzebna systematyczność

Gdy już będziemy przekonani, że chcemy ćwiczyć, i zrozumiemy, że to dla naszego dobra, należy podejść do tej decyzji starannie i sumiennie. Musimy wiedzieć, że nie uda nam się wytrwać w postanowieniu, jeśli nie wprowadzimy pewnych zasad. Potrzebna nam jest systematyczna aktywność ruchowa. Zaczynamy od planowania i ustalenia stałego harmonogramu zajęć sportowych. Niestety, nie wystarczy takie stwierdzenie: czy deszcz, czy słońce, zawsze przynajmniej raz w tygodniu będę ćwiczyć. Mówiąc o planowaniu, musimy dokładnie określić, kiedy i jak będziemy ćwiczyć: np. w każdy poniedziałek o godz. 17.00 pójdę na 30-minutowy intensywny spacer z kijkami do nordic walking. Tylko wtedy to ma sens.

 

Korzyści z uprawiania sportu i aktywności ruchowej

„Ruch zastępuje wiele leków, żaden lek nie zastąpi ruchu” (Wojciech Oczko, nadworny lekarz królów polskich) Jesteśmy tylko ludźmi i dlatego pewne czynności wykonujemy chętniej i częściej, jeśli jesteśmy przekonani, że mają one sens i dają nam krótkoi długoterminowe korzyści. Czy zatem wprowadzenie na stałe do naszego planu tygodnia nawet drobnej aktywności ruchowej przełoży się na pożytek dla nas? Jeśli tak, to na jaki?

Oto korzyści, dla których w ogóle warto zacząć się ruszać. Rozpatrując korzyści wynikające z aktywności sportowej dla każdego człowieka (czyli ogólne), warto rozpocząć od poprawy wydolności niemal wszystkich narządów, w tym szczególnie poprawy funkcjonowania układu krążenia (serce, naczynia) i układu oddechowego (płuca). Co więcej, aktywność ruchowa może powodować spowolnienie procesów miażdżycowych, przez co będzie obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, np. zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu. Zmniejsza także ryzyko złamań kości, a nawet ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe i ryzyko przedwczesnej śmierci. Aktywność fizyczna może wywierać pozytywny wpływ na odporność organizmu na zakażenia. Ważny dla nas wszystkich efekt aktywności to z pewnością zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej, zmniejszenie masy ciała i zapobieganie jej przyrostowi. Dodatkowo zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL). Co jeszcze? Aktywność fizyczna zwiększa masę i siłę mięśni, poprawia równowagę i koordynację. Zmniejsza postęp osteoporozy, a także poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz sprawność umysłową.

 


Dzięki aktywności ruchowej może nastąpić poprawa w niektórych obszarach walki z cukrzycą, co w konsekwencji daje diabetykom możliwość pełniejszego, radosnego życia.

Aktywność fizyczna:

• poprawia skuteczność działania leków przeciwcukrzycowych.
• Zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.
• Pomaga uzyskać prawidłowy cukier we krwi.
• Poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Korzystny wpływ ruchu dla osób z cukrzycą utrzymuje się nawet do 72 godzin po wysiłku.

Warto wiedzieć:

Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku fizycznego. Cukrzyca jest wręcz powodem, dla którego należy zwiększyć aktywność fizyczną, ponieważ aktywność ta jest jednym z elementów leczenia. Jest formą leczenia również dlatego, że poprawia skuteczność działania leków doustnych/insuliny, zmniejsza zapotrzebowanie na leki doustne przeciwcukrzycowe/insulinę, redukuje stężenie glukozy we krwi, poprawia parametry wyrównania metabolicznego – glikowaną hemoglobinę (HbA1c), cholesterol, ciśnienie tętnicze, redukuje masę ciała.

Podsumowanie:

Zrobiłem rachunek sumienia i wiem, że za mało się ruszam. Wiem, jakie korzyści ogólne i szczególne (te dla diabetyka) będę mieć z uprawiania sportu i aktywności fizycznej. Wiem również, że aby czerpać z tego korzyści, muszę podchodzić do mojej aktywności sumiennie i systematycznie.