• Zwiększa wrażliwość na insulinę – podczas wysiłku zwiększa się wrażliwość receptorów insulinowych, co oznacza, że mniej cząsteczek insuliny jest potrzebnych do wprowadzenia do komórek ciała takiej samej ilości glukozy. Dzięki temu obniża się zapotrzebowanie na insulinę i łatwiej uzyskuje się prawidłowe wyrównanie metaboliczne. Oznacza to, że wysiłek fizyczny poprawia insulinowrażliwość, co jest szczególnie istotne u osób z nadwagą bądź otyłością, u których rozwinęła się oporność na insulinę.
• Działanie antydepresyjne – badania psychiatryczne dowodzą, że 30-minutowy jednostajny wysiłek fizyczny działa podobnie jak leki antydepresyjne. Należy jednak pamiętać, że jednostajny wysiłek fizyczny to ćwiczenia typu bieganie, ale nie jest nim np. gra w tenisa, gdyż wymaga ona znacznej koncentracji.
• Działanie antystresowe – stres zwiększa poziom cukru we krwi, co utrudnia uzyskanie prawidłowych wartości glikemii. Wysiłek fizyczny spala dodatkową porcję glukozy produkowaną np. przez wątrobę w czasie stresu, ale również rozładowuje emocje.
• Utrzymanie prawidłowej masy ciała – wysiłek trwający ponad pół godziny uruchamia zapasy tłuszczu w organizmie.
• Grupa wsparcia – aktywny udział w zorganizowanych zajęciach sportowych, wyjazdy wraz z rówieśnikami na obozy sportowe sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni.
Uprawiając sport, uczymy się pokonywać zmęczenie i trudności, przeżywać sukcesy oraz porażki, ale również kontrolować emocje.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą, w której organizmowi brakuje jedynie insuliny.
Osoby z prawidłowo leczoną cukrzycą i bez powikłań mogą próbować swoich sił w każdej dziedzinie sportu.
• Wysiłek tlenowy – dla osób z cukrzycą wskazane są wysiłki tlenowe, czyli takie, podczas których spalanie glukozy i tłuszczu następuje wolniej, ale dostarcza więcej energii.
Wysiłek tlenowy wykonujemy, uprawiając dyscypliny wytrzymałościowe, takie jak :
Długotrwały wysiłek o umiarkowanym natężeniu powoduje spadek poziomu cukru we krwi w czasie jego wykonywania i po zakończeniu. Poprawia wrażliwość na insulinę, a uprawiany systematycznie zwiększa także zawartość glikogenu w mięśniach i sprawia, że rzadziej występują niedocukrzenia. Jest zalecany wszystkim osobom z cukrzycą, ponieważ powoduje wzrost liczby naczyń włosowatych i chroni tym samym przed przewlekłymi powikłaniami choroby.
• Wysiłek beztlenowy – to wysiłek znacznie bardziej intensywny niż tlenowy i wykonywany w krótszym czasie. Będzie nim także wysiłek maksymalny, czyli wykonywany do całkowitego zmęczenia, tzw. utraty tchu, np. podczas zabawy w berka. Szybsza produkcja dużej ilości energii sprawia, że organizm sportowca produkuje kwas mlekowy i wydziela hormony, które mogą powodować hiperglikemię.
Wiele gier zespołowych zawiera elementy wysiłku beztlenowego, np. piłka nożna, koszykówka, tenis ziemny.
Podejmując aktywność fizyczną, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Największe obawy będą związane z wystąpieniem hipoglikemii, zwłaszcza tej ciężkiej, powodującej utratę przytomności. Szczególnie podczas uprawiania sportów wodnych, jak nurkowanie, windsurfing, mogą one stwarzać sytuacje zagrażające życiu. Na ten rodzaj aktywności sportowych powinny się decydować osoby z bardzo dobrze leczoną cukrzycą, bez wahań glikemii, a podczas ich uprawiania konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która będzie potrafiła odpowiednio zareagować. Uprawiając sport, musimy pamiętać również o późnych hipoglikemiach, mogących pojawić się nawet kilkanaście godzin po treningu.
Innym problemem są powikłania cukrzycy. Osoby, u których je stwierdzono, powinny omówić z lekarzem
rodzaj planowanej aktywności fizycznej,
ponieważ wiele dyscyplin sportowych jest dla nich bezwzględnie przeciwwskazanych.
Pamiętajmy, że do wysiłku fizycznego potrzebne są
Mitem jest opinia, że wystarczy tylko ćwiczyć, aby obniżyć stężenie cukru we krwi – do tego celu służy insulina. Wartość stężenia glukozy ulegnie poprawie w trakcie ćwiczeń i po ich wykonaniu, ale tylko wtedy, gdy w organizmie znajduje się insulina.
Dodaj informacje o Twojej aktywności fizycznej w aplikacji Contour®Diabetes i nadaj kontekst do wyniku pomiaru glukozy przed i po jej zakończeniu. Zobacz jak to zrobić
ZAPYTAJ SWOJEGO LEKARZA LUB PIELĘGNIARKĘ O GLUKOMETR CONTOUR PLUS ONE
Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość na insulinę, więc na zużycie danej ilości spożytych węglowodanów wystarczy jej mniejsza ilość.
Jeżeli glikemia jest wyższa niż 250 mg/dl, to znaczy, że w organizmie brakuje insuliny.
Może to wynikać ze zbyt dużej redukcji jej dawki przed ćwiczeniami. U osób leczonych przy pomocy pompy insulinowej przyczyną takiego stanu jest np. za długi czas odłączenia pompy lub niedrożność zestawu infuzyjnego. W takiej sytuacji nie jest możliwe prawidłowe spalanie glukozy. Mięśnie zmuszone do pracy „na głodzie” spalają tłuszcz i wytwarzają ketony.
Ćwicząc bez odpowiedniej ilości insuliny w organizmie, nie tylko nie obniżamy glikemii, ale powodujemy zagrożenie kwasicą ketonową. Potwierdzeniem tego może być pojawienie się acetonu i glukozy w moczu.